Havajská (Lomi - Lomi) masáž

"Lomi-Lomi" by se dalo volně přeložit jako "Milující ruce"

Havajská masáž je technika, ze které používám nejvíce "hmatů", protože jsou pro klienty velice příjemné, účinné a mně šetří sílu a energii. Jak už její název napovídá, vznikla na havajských ostrovech a je velice stará. Byla svatým rituálem, který dříve trval 4 a více dní, praktikovala se pouze mezi vrchností a bylo velmi důležité, kdo byl terapeutem.

Havajská masáž je pěkně vystižena větou - „Ho´omoe wai kahi ke kao´o“ - „společně cestujme stejně tak, jak voda plyne jedním směrem".

Celá vychází z havajské filozofie HUNA = očím nepoznané, viditelné jen srdci,

nebo také Healing Using Natural Abilities = léčení používáním přírodních schopností 

Vychází ze sedmi principů, které jsou mému srdci velmi blízké:

  • Svět je takový, jaký si myslíme, že je. Fakt je něco, co vidíme v bdělém stavu a můžeme si třeba vyfotografovat. Všechno ostatní je interpretací těchto faktů a jak to naše city a myšlenky ovlivňují. Uvědomění si toho, že naše myšlenky vytvářejí naši realitu a že jen na nás záleží, jaké ty myšlenky budou vede k poznání, že můžeme být pány svého života.
  • Neexistují žádná omezení. Jen taková, jaká si vytvoříme svojí vlastní myslí. Můžeme být naprosto volní, stačí jen změnit své názory (pohled na svět) a dokážeme změnit vše - svůj pocit štěstí, zdraví, úspěch, přítomnost i budoucnost.
  • Energie proudí tam, kam je zaměřená pozornost. Tam, kam zaměřujete svoji pozornost, tam to roste. Když se budete zaměřovat na negativa - porostou. Když se zaměříte na to, co chcete - dosáhnete toho.
  • Teď je okamžik moci. Žijeme tady a teď - v přítomném okamžiku. Je to jediný čas, kdy můžeme něco udělat, protože minulost byla a budoucnost teprve přijde.
  • Milovat znamená být šťastný. Pocit štěstí vychází z lásky a v první řadě musí člověk milovat sám sebe. Miluj bližního svého jako sebe samého. Jak můžu pomáhat druhým, když neumím pomoci sám sobě?
  • Všechna síla pochází zevnitř. Pokud jste opravdovými lidskými bytostmi, máte v sobě vše, co potřebujete. Zbavte se bloků v hlavě implantovaných výchovou a společností a vemte si svoji sílu zpět.
  • Účinnost je mírou pravdy. Míra vašeho úspěchu je vlastní pravdou. Jestliže od života nedostáváte, co si přejete, potřebujete restartovat své myšlení.  Žádná „protože“ nebo „ale když“, nejsou podstatná. Buďte dobří v tom, co děláte, a dělejte to nejlepší, co umíte. Buďte vděční za to, jakým způsobem se plní vaše přání, protože stejně jako se stéká mnoho řek do jednoho moře, tak vede i mnoho cest ke stejnému cíli.

Základní princip staré havajské filozofie Huna je žehnat všem a všemu kolem sebe a snažit se vracet do harmonie a lásky. Naučme se milovat sami sebe, abychom lásku mohli rozdávat. Věřme si a převezměme zodpovědnost sami za sebe i svoje činy a v životě očekávejme jen to nejlepší.

Na závěr ještě přidám pár slov z havajské metody ho´oponopono pro odstraňování negativních vzpomínek ze svého podvědomí, kterou si můžete klidně opakovat jako mantru:

OMLOUVÁM SE.     PROSÍM TĚ, ODPUSŤ MI.     DĚKUJI TI.     MILUJI TĚ.

Také si můžete poslechnout na webu Cestyksobě pěkný rozhovor.